Examen doen voor een dangraad is bijzonder. Gisteren was het de eerste keer dat Sabum Graziella en Sabum Chris een derde dan examen afnamen. Lees het verslag van het examen vanuit het perspectief van Anisa.

 

Gisteren mochten Nawfal, Mercedes, Remco, Leire en ik examen doen. Voor Nawfal, Mercedes en Remco was het hun eerste danexamen, Leire ging voor de tweede dan en ik voor de derde. Het was niet alleen een bijzonder examen, omdat we kandidaten hadden voor drie verschillende dangraden, het was ook speciaal vanwege alle familiebanden. Mercedes is de moeder van Leire, Remco werd geassisteerd door zoon Tim en Nawfal is mijn broertje. En dan hadden we ook nog eens Nawfal die de jongste was met z’n 12 jaar, terwijl anderen al even 30+ zijn.

We begonnen om 9 uur met een theorie-examen. Terwijl de rest zwoegde op hun schriftelijke examen, waarin hun kennis getest werd over de Do, Koreaans en de geschiedenis, mocht ik met Graziella en Chris in gesprek over het onderzoeksverslag dat ik eerder had ingeleverd over de beoordelingssystemen van tul op wedstrijden. Ondertussen kwamen onze examenpartners en supporters één voor één binnen. De spanning was voelbaar. Voordat we begonnen met het praktijkgedeelte, kwam het verlossende woord; iedereen had bewezen goed op de hoogte te zijn van de getoetste theorie.

We begonnen met tul, waarbij Nawfal het spits mocht afbijten. Tussendoor kregen we van Graziella wat meer achtergrondinformatie over de historie achter verschillende tul. Over de tweede tul, Dan-Gun, vertelde Graziella bijvoorbeeld het verhaal van een tijger en een beer die allebei mens wilden worden. Ze richtten hun wens tot een hemelse prins, die hen een opdracht gaf die ze honderd dagen vol moesten houden. De tijger gaf op, maar de beer wist de opdracht te volbrengen en werd een vrouw. Zij trouwde met de hemelse prins en samen kregen ze een zoon: Dan-Gun, die later de legendarische oprichter van Korea zou worden. Hij is een belangrijke figuur in de Koreaanse cultuur, wat dan ook de reden is dat er een tul naar hem vernoemd is. Het was interessant om deze verhalen te horen en zo meer te leren over de geschiedenis en de filosofie.

Na de tul gingen we door met stapssparring. Remco had een leuke ilbo matsogi bedacht waarbij hij Tim, die zijn examenpartner was, snel vloerde. Chris en Graziella vonden het zo leuk bedacht, dat Remco het daarna nog een keer mocht voordoen. Arme Tim.

Leire en ik hadden daarnaast ook nog een pre-arranged sparringsroutine voorbereid. Dat is een soort gechoreografeerd gevecht, waarbij de ene deelnemer de ander aan het eind uitschakelt. Die mochten we in totaal drie keer laten zien. De tweede keer begonnen we in een andere hoek, vanwege het perspectief van de examencommissie. Deze keer misten we per ongeluk halverwege een blok, waardoor we moesten lachen. Lachen tijdens een pre-arranged past alleen niet echt bij de Chunbi spirit (op “Chunbi” sta je immers klaar voor een gevecht), dus mochten we het nog een keer doen. De laatste keer ging overigens wel het best, dus het hielp inderdaad om in de Chunbi spirit te zitten 😃

Hierna gingen we door met hosinsul, oftewel zelfverdediging. Nawfal werd fel aangevallen door Rick, maar verdedigde zich net zo fel. Ik mocht Mercedes aanvallen en werd door haar ook stevig aangepakt. Met Remco zal het ook wel goed zijn gegaan, want ik zag Tim vanuit mijn ooghoek meerdere keren op de grond vallen. Tim mocht daarna ook nog Leire aanvallen met stok en mes, wat ze hartstikke goed verdedigde, en ook bij mijn zelfverdediging was Tim de aanvaller. Ik moest laten zien mezelf te kunnen verdedigen op de grond. De eisen worden per examen zwaarder. Ik denk dat ik dit één van de leukste onderdelen vond van het examen. (Aan de andere kant vond ik alles heel leuk.) Graziella en Chris genoten er ook van, na afloop kregen we allemaal complimenten hiervoor.

We eindigden met breektesten (gyok pa in het Koreaans), wat altijd spannend is. Nawfal mocht weer beginnen, en brak twee keer een plankje met een hele mooie yop chagi: eerst normaal, daarna sprong hij over een kussen. Daarna was Mercedes aan de beurt. Nerveus startte ze hieraan, omdat ze dit het lastigste onderdeel vindt. Maar, ook haar breektesten waren hartstikke mooi. Voor de gesprongen naeryo dacht Mercedes in de eerste instantie dat de plank te hoog was, maar uiteindelijk brak ze ook die makkelijk. Remco had voor zijn eerste breektest een stoot gecombineerd met een goro chagi, en daarna maakte hij een gesprongen Bandae Dollyo chagi. Ook mocht Remco de breekbok die hij had geïnstalleerd voor het eerst echt uitproberen. Hij brak daarmee makkelijk drie planken. Leire had ook een aantal mooie technieken laten zien. Zo brak ze bijvoorbeeld een plank met een slag en twee planken met een elleboog. Ik kreeg in de trainingen een uitdagende opdracht, ik moest twee planken breken met in een sprong twee traptechnieken gevolgd door een gesprongen elleboogslag. Dit lukte niet in één keer, maar na wat aanpassingen ging ik er gelukkig doorheen. Chris en Graziella kozen daarna ook nog een aantal technieken uit waarmee ik een plank moest breken. Eén van die technieken was ook een gesprongen bandae, waarbij Tim met één hand de plank vasthield. Dit is net weer lastiger, omdat je met heel veel snelheid de plank moet raken. Ik was heel blij toen ik die brak.

Daarna zat het erop. Graziella sloot het examen af met een korte speech voor iedereen, waarna ze ons de nieuwe banden omdeed, een bijzonder moment waarbij de emoties voelbaar waren. Trotse kandidaten en trotse sabums die samen deze mijlpalen vieren, dat is lastig in woorden te omschrijven.
Van Linda kregen de examenkandidaten nog een cadeautje en mama had voor iedereen broodjes klaargemaakt. Bedankt Graziella en Chris voor het examineren, Tim, Rick en Robbie voor het helpen (en Remco voor de plankjes vasthouden), Kien en Elske voor het fotograferen/filmen, Linda voor de cadeautjes, mama voor de broodjes, en natuurlijk alle supporters voor jullie steun!

Videosamenvatting van het examen gemaakt door Elske Haverkamp Fotografie | Video maker.